Seinäjoki KAKE 26.11 Sunnuntai

Seinäjoen koe keräsi mukavat 29 osallistujaa sunnuntaille.
Koiria on mukana seuraavasti:
-4 kpl voittajaluokan koiria
-16 kpl avoimen luokan koiria
-9 kpl nuortenluokan koiria.

Yksi nuortenluokan koira pääsee vielä mukaan, mikäli ilmoittautuu nopeasti !!

Koe jakautuu 3:een ryhmään, joista 2 ryhmää on Kitinojalla Seinäjoella ja 1 ryhmä Lapualla Poutussa.
Tuomareina kokeessa toimii Kari Tuikkala, Juha Rutanen ja Antti Korhonen (PT)

"Lintutakuun" pyysi lauantain osalta PT Mäenpää avaamaan tarkemmin, jotta se ei jää kenellekkään epäselväksi laitetaan se myös tähän.
Takuu kulkee siis niin, että koiralla on mahdollisuus linnulle. 
Tämä ei tarkoita, että juuri sinun koira viedään linnulle. Koemuotoon kuuluu, että kuitenkin koirat etsii ne linnut.
Jos tuomari katsoo että koiralla on ollut mahdollisuus linnulle (törmää, paritoveri ottaa linnut, havaitaan väliinjättö jne.), niin tämä "takuu" on täytetty.
Samoin se täyttyy, mikäli tulee poissulkeva virhe mm. jänisajo, koira on vihainen paritoverille tms. Tämäkin tuomarin päätöksellä.

Sunnuntain ryhmät ja starttijärjestys on koetoimitsijan voimin arvottu.
Kunkin ryhmän tuomari ja maasto kerrotaan aamulla klo 08 Karhunmäessä, mistä starttaamme kohti koemaastoja.
Koe alkaa välittömästi, kun päivä valkenee riittävästi. Koirakohtaiset laput on täytetty valmiiksi, ne kaipaavat vain ohjaajan allekirjoituksen.
Ole siis paikalla hyvissä ajoin, jotta päivän startti ei tarpeettomasti veny.

Osoite Wanhaan Karhunmäkeen:
Karhunmäentie 923
62100 Lapua

 

Seuraavat paperit tullaan tarkistamaan ennen kokeen alkua:
- Aseenkantolupa
- Metsästyskortti
- Koiran rokotukset

Ota siis kaikki yllä mainittu matkaan, sillä puutteellisilla papereilla päivä päättyy liian nopeasti.

Varaudu kulkemaan maastossa mukana koko päivä !

 

Seinäjoen koe sunnuntai 26.11.2017

 

 

 

Ryhmä 1 VOI/AVO 

  1. esn Ailigaslammen Beaivvaš/ Jari Vettenniemi – VOI 
  2. esn Punanenän Vidia-Keiju / Mika Laatikainen – VOI 
  3. isn Kaidanpaljakan Namu / Matti Santti – VOI
  4. gsn Loukasahon Cheribella Chara ”Bella” – Keijo Vuolteenaho - VOI 
  5. isn Kaidantaipaleen Kira / Matti Santti – AVO 
  6. esu Jekuttajan Hurlumhei / Ilmo Suutari – AVO 
  7. gsu Loukasahon Bomber/ Juho Kärkkäinen – AVO
  8. gsn Loukasahon Fantastic / Timo Komulainen – AVO
  9. isu Kaidantaipaleen Kentzu / Matti Santti – AVO
  10. gsn Markkalehdon Amelie/ Juha-Pekka Mönkkönen –AVO 

Sunnuntai ryhmä 2 AVO

  1. gsu Loukasahon Becu/Raimo Salo – AVO
  2. gsn Loukasahon Baileys / Tero Soronen – AVO
  3. gsn Opendora’s Lillemor/ Tuomo Leino - AVO
  4. gsn Miraglos Wildberry/ Tuuli Mämmi – AVO
  5. esu Punanenän Voimamies "Puntti" / Ville Talvitie – AVO
  6. esn Ailigaslammen Bihci / Pasi Lähdekorpi – AVO
  7. pvisu Margårdens Racer / Karri Heinonen – AVO
  8. gsn Loukasahon Gloria / Tero Soronen – AVO
  9. isn Finby Isabella/Ari Syrjälä – AVO
  10. pu Myrteigens Harald / Guy Bardy – AVO

Sunnuntai Ryhmä 3 NUO

  1. gsn Troldmarkens Koria Kajastus/Jarkko Mannersuo – NUO
  2. esu Bjerndups Viljam / Martti Peltola – NUO
  3. gsn Metsäleimun Neela/Suvi Salo – NUO
  4. pu Tawastian Pyry / Timo Laaksonen – NUO
  5. isu Taigalinnun Mickey Mouse/Pekka Soini – NUO
  6. isn Pinebay Caitlin / Suvi Lintukangas - NUO
  7. gsu Mac Vargs D Mirage / Jasu Sinkkonen – NUO
  8. isn Pienaby Cersei / Joni Pirhonen – NUO
  9. pn Aukian Paletti / Minna Hietikko – NUO
  10. isu Golden Annie's Irish Pr Red Pepper / Ari Mäkelä - NUO

 

Mikäli havaitset listassa puutteen tai virheen, ilmoita siitä välittömästi koetoimitsijalle !

Tarpeen mukaisesti ryhmiä voidaan vielä muuttaa, mikäli joudutaan korjaamaan.

Järjestävänä tahona Pointterijaos toivottaa kaikille onnea ja menestystä kokeeseen !

 

Sunnuntain palkinnot toimittaa Kupilka

Yster.

Pointterijaoksen puheenjohtaja
Timo Laaksonen